KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM - SIKÇA SORULANLAR

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM - SIKÇA SORULANLAR

SIKÇA SORULANLAR :

DOĞAL DOĞUM: Doğal doğum mümkün olduğu kadar müdahale edilmeden yapılan doğumlardır. Bu sayede aktive olan tüm doğal hormonlar, anne ve bebeğini doğuma en sağlıklı biçimde hazırlamaktadır.

AĞRISIZ DOĞUM: Epidural doğumda doğum öncesinde anne adayının bel kısmından özel bir iğne ile girilerek omuriliğe takılan bir kateterden anestezik madde verilir. Bu uygulamanın amacı belden aşağısının uyuşturularak ağrının hissedilmesinin engellenmesidir. Ağrısız doğum normal doğum için kullanılan bir yöntemdir.

HİPNOTİK DOĞUM: Doğum son derece normal, vücudun her hangi bir fonksiyonunun gerçekleşmesi gibi, zamanı geldiğinde rahim kaslarının kasılmasıyla bebeğin doğum kanalından ilerleyip doğmasından ibarettir. Negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal seyri içinde bırakmak için hipnoz kullanılır.

SUDA DOĞUM: Sıcak su dolu bir fanusun içinde yapılan doğuma yöntemidir. Suda doğum bir küvet ya da havuzun 37 derece su ile doldurularak hazırlanan yerde yapılmasıdır. Sıcak su kişiyi rahatlatır ve kaslarının gevşemesini sağlar. Suda doğumda normal doğumdan dolayı oluşacak komplikasyonların önüne geçilir.

KEŞKESİZ DOĞUM: Keşkesiz Doğum, tıbbi bir engel olmadığı sürece kendiliğinden başlayan, doğal hormonların optimum koşullarda aktif olarak salgılandığı, mümkün olduğunca müdahale edilmeden yapılan, bebeklerin doğar doğmaz anne kucağı ile buluştuğu ve doğum şekli ne olursa olsun doğuma şahit olan herkesin doğumdan «KEŞKESİZ» çıktığı doğumlardır. Doktor, ebe/doula ve doğum psikoloğundan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilir.

DOĞUM EĞİTİMİ: Alanında eğitimli ve deneyimli profesyoneller tarafından verilen, doğum sürecinin nasıl olduğundan doğumda neler yapılması gerektiğine kadar pek çok bilgiyi içeren, hamilelikte, doğumda ve lohusalıkta hayatı kolaylaştırabilecek yöntemlerin öğretildiği eğitimlere doğuma hazırlık eğitimi denir.

PSİKOLOJİK DOĞUM DESTEĞİ: Doğum öncesi psikoloji hamilelik psikolojisinden biraz daha farklıdır. Bazıları için 36. haftadan bazıları için 38. haftadan sonra başlar. Bazı gebeler ise 40.haftayı kendilerine nirengi noktası olarak saptamışlardır. Bu durum biraz da 40. haftanın 'miyad' olarak yani 'beklenen doğum zamanı' olarak kabul edilmesi ile oluşur.

AİLE TERAPİSİ: Aile terapisi, sorunlarının üstesinden gelmesinde yardım etmek için ailenin güçlerini ve sağlamlığını arttırmayı amaçlayan, bireye ve bireyin sosyal destek ağlarına yönelik bir terapi yaklaşımıdır. Ailenin işleyiş biçimini,aile üyelerinin birbirleriyle ilişkisini ve iletişimini ele alır.


KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM Hakkında Detaylı Bilgilendirme :

Hastanemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, doğum kontrol yönetimlerine, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisinden, tüp bebek tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.

Hastalarımız tüm sağlık ihtiyaçlarının tek merkezden karşılandığı, uluslararası standartlarda tıbbi tanı ve tedavi hizmetleri aldıkları ve merak ettikleri konularda halk seminerleri ile bilgilendirildikleri bir sağlık sürecinin parçası oluyorlar.
 

Genel Jinekoloji Hizmetleri
Ergenlikten başlayarak, menopoz dönemine kadar her yaştan kadının, tüm sağlık sorunlarının tanı ve tedavisinin yapılarak, rutin kontroller ile önleyici hekimlik uygulamalarının da başarıyla gerçekleştirildiği poliklinik hizmetleri veriliyor.


Kadın Hastalıklarına neden olan enfeksiyonlar başta olmak üzere, kasık ağrısı, adet düzensizliği, jinekolojik kanserlerin erken teşhisi için ultrasonografi incelemeleri, PAP-smear testi, kolposkopi ve rutin jinekoloji muayeneleri grubumuz bünyesindeki tüm hastanelerimizin polikliniklerinde yapılıyor.


Gebelik ve Yüksek Riskli Hamilelik Takip Hizmetleri
Kadınların hayatındaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de hamilelik sürecindir. Hastanelerimizdeki gebelik poliklinikleriyle, anne adaylarının yanında oluyor ve bu süreci bebekleri ve kendileri açısından sağlıklı tamamlayabilmeleri için çalışıyoruz. Hamileliğin başladığı haftadan itibaren, doğuma kadar tüm anne adaylarının takipleri standart olarak ultrason cihazları ile yapılıyor. Tanıya yönelik yapılan rutin testler arasında ikili test, fetal ense kalınlığı ölçümü, üçlü test, şeker tarama testi, servikal uzunluk ölçümü, fetal monitörizasyon gibi incelemeler bulunmaktadır. Hamileliğin gelişimine göre normal, sezaryen veya epidural anestezi ile doğum seçenekleri de başarıyla gerçekleştiriliyor.

Yüksek riskli gebelikler sınıfına giren, gebelik sırasında komplikasyon yaratabilecek hastalıkların varlığında, deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum kadrolarımızın yanı sıra diğer branşların da desteği ile takipler sürdürülmektedir. Bu gebeliklerin doğumlarında da, sağlık problemi yaşaması olası bebekler için, her an müdahaleye hazır, bilinçli kadrolarıyla Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi hekim ve hemşireleri doğumlara eşlik ediyor.


Doğum
Central Hospital’ da , takip sürecinin ardından, doğumunu gerçekleştirdiğimiz tüm bebeklerimize de en az annelerimiz kadar iyi bakmayı hizmetlerimizin bir parçası olarak görüyoruz. Hastanemizde, bebeklerimizin ihtiyaç duyduğu bakımı, uzmanlığının yanı sıra şefkat duygusuyla sunan doktor ve hemşire kadrosuyla hizmet verilmektedir. Kadın Doğum ve sonrasında Pediatri Polikliniği hizmetlerimizle, bebekler doğmadan önce olduğu gibi, doğduktan sonra da Central Hospital’ ın  profesyonel ilgisi altında bulunuyorlar.


Menopoz ve Osteoporoz Takipleri
Menopoz, bilimsel yaklaşımın ve hassasiyetle de üzerinde durulması gereken, kadınların yaşamındaki özel dönemlerden biridir. Hastanelerimiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerinde hastaların menopoz dönemini sağlıklı ve rahat geçirebilmeleri için gerekli tedaviler gerçekleştirilmektedir. Menopoza bağlı gelişen osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının önlenmesi, hastalar üzerindeki yıkımlarının en aza indirilmesi konusunda da Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerimizin hekimleri, diğer tıp disiplinleriyle yakın işbirliği içinde tedavileri planlanıyor.


Jinekolojik Onkoloji Takipleri
Jinekolojik kanserler, üreme sistemine ait yüksek risk oluşturan kötü huylu oluşumlar detaylı şekilde inceleniyor ve hem cerrahi hem de medikal tedaviler uygulanıyor.


Normal doğum-sezaryen-epidural anestezi ile ağrısız doğum.
Human Papilloma Virüs tiplendirmesi,HPV aşı uygulaması.
Servikal Koterizasyon ,Kriokoterizasyon
Rahim içi ve rahim kanalından pipelleveyafullküretaj
Servikal biyopsi ve tanısal küretaj
Terapötik küretaj
Histeosalpingografi (HSG)
Yardımcı üreme teknikleri,Ultrasonografi ile follikültakibi,İUİ (İntrauterininseminasyon).
Laporoskopik ve minilaparatomi iletüpligasyon
İdrar kaçırma(Slıng operasyonları-Sistorektoseltamiri,BurchKolposuspansiyonu).
Rahim Ameliyatları (TAH-BSO,TAH,Myomektomi)
Abdominal Ameliyatlar (Laparokopik dış gebelik,Over kisti ve tümör operasyonları).
Vaginal Hysterektomie
Smear
RİA uygulanması
4 Boyutlu ultrason ile gebelik takibi.

Daha fazla bilgi için : 0232 341 67 67 arayabilirsiniz

 

f

E-Bülten

Whatsapp Destek

Batıanadolu Hastaneleri

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?